Stuur de Kerstverlichting in Home Assistant

De blaadjes vallen van de bomen en het begint koud te worden buiten. De herfst is in aantocht en het einde van het jaar komt in zicht. Dus bedenk ik me dat in plaats van ieder jaar weer een automatisering maken voor de Kerstverlichting, kan dat niet via de kalender in Home Assistant?

Met de volgende onderdelen in Home Assistant moet dat kunnen:

  • 2 slimme stekkers, één voor de Kerstboom en één voor de Kerstster (of hoeveel je er dan ook nodig denkt te hebben)
  • Optioneel ook WLED strips en/of andere verlichting
  • Een Kerstverlichting kalender in HA
  • Een automatisering in HA (of in Node-RED)

De slimme stekkers ga ik voorzien van een label genaamd Kerstmis

Heb je nog verlichting om te schakelen met Kerst? Geef die dan ook het label Kerstmis.

De Kerstverlichting-kalender maak ik aan in Home Assistant en die loopt vanaf de Eerste Advent tot en met Drie-Koningen op 6 januari.

Ik heb ergens in Node-RED een aantal algemene flows en één daarvan zet de helper input_boolean.donker aan of uit aan de hand van de zon die onder gaat of opkomt. Die helper gebruik ik vervolgens in allerlei flows en ga ik dus ook in deze gebruiken.

En dan de automatisering die ik in Node-RED ga maken. De flow daarvoor is alsvolgt:

Als het donker wordt, controleer dan of de Kerstverlichting-calendar aan staat en zoja, zet dan de swicthes aan die het label ‘Kerstmis’ hebben.

In Node-RED ziet dat er alsvolgt uit:

Eventueel nog een Action-node om de verlichting met label ‘Kerstmis” aan te zetten.

TIP: Gebruik een helper om van de switches een light te maken zodat je een Action light.turn_on kunt gebruiken voor alles met het label “Kerstmis”.

Aan elkaar geknoopt is dit de flow:

Wij hebben op de 2 verdieping op de overloop een NFC-tag geplaatst en de laatste die naar bed gaat ’s avonds scanned deze NFC en daarmee gaat de muziek uit, de TV uit, de verlichting uit en het alarm op de nacht-stand en hiermee gaat dan ook de Kerstverlichting ’s nachts uit.

Eenvoudig maar ik hoef niet meer naar de automatisering te kijken. Alleen nog elk jaar de kalender aanpassen tussen 1e Advent en 6 januari (Drie-koningen) als dat al nodig mocht zijn.